Utworzony w 1954 roku, w celu ochrony przyrody wokół Babiej Góry. W 1979 roku został włączony przez UNESCO do międzynarodowej sieci rezerwatów biosfery. Znajduje się w południowej Polsce, na terenie województwa małopolskiego, w powiecie suskim i nowotarskim, w pobliżu granicy ze Słowacją. Jego siedziba mieści się w Zawoi, najdłuższej wsi w Polsce. Park obejmuje zachodnią część Beskidu Wysokiego. Jego całkowita powierzchnia wynosi 3,392 ha, co czyni go trzecim, najmniejszym parkiem narodowym w Polsce. Logo parku przedstawia rzadką i chronioną roślinę z rodziny selerowatych – okrzyn jeleni oraz zarys sylwetki Babiej Góry, w tym jej szczyty – Diablak i Cyl.
Sama Babia Góra, choć wysoka i majestatyczna, jest jednocześnie stosunkowo łagodna. Jako jedyna góra w polskiej części Beskidów sięga ponad górną granicę lasu i kosodrzewiny. Zyskała zasłużone miano Matki Niepogód, gdyż nawet w słonecznie dni często skrywa się w obłokach. Diablak, najwyższy szczyt Babiej Góry, wznoszący się na wysokość 1725 m n.p.m. jest najwyższym szczytem Beskidów Zachodnich i, poza Tatrami, najwyższym szczytem w Polsce.
Na Babiej Górze niemal jak na dłoni widoczne są wyodrębnione piętra roślinności górskiej: regiel dolny, regiel górny, piętro kosodrzewiny i piętro alpejskie. Teren parku porasta ponad 600 gatunków roślin, niemal 300 gatunków mchów i licznie występujące porosty, glony i wątrobowce. Na obszarze wokół Babiej Góry można spotkać: rysie, jelenie, wilki i niedźwiedzie. Występuje tam ponad 100 gatunków ptaków i wyjątkowe gatunki owadów.
Park owiany jest licznymi legendami. Według jednej z nich Babia Góra jest stosem kamieni, wyrzuconym przed chatę przez babę-olbrzymkę. Równie ciekawe jest domniemane pochodzenie nazwy najwyższego szczytu masywu Babiej Góry – Diablaka. Podania głoszą, że dawno, dawno temu na szczycie góry diabeł budował zamek dla zbójnika, który podpisał cyrograf. Gdy jednak zapiał kur, niemal ukończona budowla legła w gruzach, grzebiąc w nich zbójnika. Podobno w czasie burz nadal można usłyszeć brzdęk jego ciupagi, wydobywający się spod głazów…
Zapamiętaj:
- pierwsze wzmianki o Babiej Górze pochodzą z drugiej połowy XV wieku,
- Babia Góra zaliczana jest do Korony Gór Polski,
- przed utworzeniem parku, na leśnych polanach Babiej Góry wypasano owce, a w piętrze halnym – woły,
- Okrzyn jeleni, widniejący w emblemacie parku, występuje poza Babią Górą jeszcze tylko w jednym miejscu w Polsce – na Malinowskiej Skale, w Beskidzie Śląskim,
- rzeźba terenu oraz ruchy prądów i mas powietrza sprzyjają szybkim zmianom pogody w obrębie Babiej Góry.
Zobacz:
- wystawę stałą Babiogórskiego Parku Narodowego,
- Ogród Zmysłów, a w nim około 100 gatunków roślin,
- Ogród Roślin Babiogórskich,
- wschód słońca z najwyższego szczytu Babiej Góry,
- Wodospad Mosorczyk, o wysokości 8 metrów.
Zrób:
- odwiedź alpakarium Happy Alpaca w Lachowicach,
- wybierz się do parku Linowego „Las Przygód” w Zaowoi,
- zaplanuj wycieczkę rowerową szlakami „Babia Góra Trails”,
- wejdź na platformę widokową pod szczytem Babiej Góry,
- zwiedź skansen w Zawoi.
Posmakuj:
- Pstrąga zawojskiego,
- góralskiego schabowego,
- kaszanki zapiekanej z kiszoną kapustą,
- zupy czosnkowej z grzankami i serem,
- Kwaśnicy.
Kup:
- bilet wstępu do BgPN,
- góralskie korale,
- Oscypek,
- Bundz,
- ceramiczne magnesy.
Mów:
(Gwara Górali Babiogórców)
- Koliba – szałas
- Groń – pagórek
- Kosor – zagroda dla owiec
- Sihla – bagno, moczar
- Homola – gródka sera lub masła



