Został utworzony w 1993 roku na terenach Kotliny Biebrzańskiej, w województwie podlaskim. Siedziba parku znajduje się w osadzie Osowiec-Twierdza. Biebrzański Park Narodowy leży w granicach 5 powiatów, na terenie 14 gmin. Zajmuje obszar 59,223 ha, co czyni go największym, spośród 23 parków narodowych w Polsce i jednym z większych w Europie. Większość, bo aż 70% obszaru parku, stanowią łąki, następnie około ¼ powierzchni parku to lasy i zaledwie 2% to wody.
Na terenie parku znajduje się niemalże cały bieg Biebrzy, począwszy od źródeł, do jej ujścia do Narwi. Wzdłuż rzeki rozciągają się najbardziej rozległe w Polsce i Europie Środkowej torfowiska. To właśnie owe naturalne, niezmienione przez człowieka mokradła, bagna oraz torfowiska są największym skarbem Biebrzańskiego Parku Narodowego i tworzą jego niepowtarzalny klimat.
Dziki charakter Doliny Biebrzy sprzyja osiedlaniu się ptaków wodno-błotnych. Na tym obszarze stwierdzono występowanie 270 gatunków ptactwa, z czego 180 odbywa nad Biebrzą lęgi. Najbardziej charakterystycznym ptakiem Biebrzańskiego Parku Narodowego jest batalion, widoczny w emblemacie parku.
Park jest też ostoją dla około 50 gatunków ssaków, w tym łosia, którego tamtejsza populacja liczy około 700 sztuk. Spotkanie z nim jest najbardziej prawdopodobne w trakcie wizyty w parku zimą.
Nad brzegiem Biebrzy żyją wolno wilki, bobry i wydry. Jest to także region bogaty w różnorodne gatunki motyli. Jednym z nich jest, rzadko występujący, niepylak mnemozyna.
Równie bogata, co fauna, jest flora obszaru parku. Stwierdzono tam występowanie ponad 900 gatunków roślin naczyniowych, w tym 18 gatunków storczyków. W Biebrzańskim Parku Narodowym rosną między innymi: storczyk krwisty, obuwik pospolity, czy podkolan biały. Oprócz roślin storczykowatych można tam natrafić na rosiczki, w tym na rosiczkę okrągłolistną oraz rosiczkę długolistną, oraz widłaki jałowcowate, goździste i wrońce.
Biebrzański Park Narodowy to około 600 kilometrów szlaków turystycznych – pieszych, rowerowych i kajakowych. Co rok przemierza je do 26 tysięcy turystów.
Zapamiętaj:
- W logo parku widnieje jego symbol – średniej wielkości ptak wędrowny – batalion,
- Przez większą część parku przebiega Carska Droga, zwana też Carskim Traktem,
- W kwietniu 2020 roku pożar strawił ponad 5 tysięcy ha Biebrzańskiego Parku Narodowego,
- Biebrza nazywana jest polską Amazonką,
- Łoś w kłębie może osiągać nawet ponad 2 metry wysokości.
Zobacz:
- Carską Twierdzę Osowiec z końca XIX wieku (z przewodnikiem),
- Widok na dolinę Narwi z punktu widokowego na Górze Strękowej,
- Czerwone Bagno – obszar ochrony ścisłej,
- Jeden z najbardziej dziewiczych fragmentów parku – Bagno Ławki,
- Plażę w Goniądzu.
Zrób:
- Spaceruj Groblą Honczarowską,
- Wybierz się na spływ kajakowy Biebrzą,
- Wyrusz w rejs statkiem po Kanale Augustowskim,
- Wybierz się na wycieczkę rowerową Podlaskim Szlakiem Bocianim,
- Leć balonem nad Biebrzą.
Posmakuj:
- Babki ziemniaczanej,
- Kartaczy,
- miejscowych miodów,
- Sękacza podlaskiego,
- Kopnięcia Łosia (bimbru z Podlasia).
Kup:
- bilet wstępu do BbPN,
- mapę turystyczną BbPN,
- rzeźbę Bataliona,
- porcelanowy kubek z łosiem,
- pamiątkową torbę.



