Z pewnością nie tylko każdy miłośnik literatury w naszym kraju, ale i wszyscy, którzy przebrnęli po prostu przez poszczególne pozycje kanonu lektur szkolnych wiedzą, kim jest Henryk Sienkiewicz. Ten jeden z najsłynniejszych polskich pisarzy epoki pozytywizmu, który tworzył także pod pseudonimem Litwos, w 1905 roku otrzymał nagrodę Nobla za całokształt twórczości. Bezsprzecznie na miano klasyków literatury zasłużyły jego największe dzieła, a wśród nich Trylogia, czyli (dla przypomnienia) „Ogniem i mieczem”, „Potop” i „Pan Wołodyjowski”, a także „Quo Vadis”, „Krzyżacy” czy „W pustyni i w puszczy”.
Aby bliżej poznać sylwetkę tego Noblisty, warto udać się do Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Zostało ono utworzone w 1906 roku w miejscu nieprzypadkowym, bowiem tam właśnie na świat przyszedł twórca.
Ten XIX-wieczny dwór tworzony był kiedyś przez dwa ułożone równolegle budynki, jednak na skutek zniszczeń po II wojnie światowej pozostała jedynie oficyna dworska. W 1966 roku została ona wyremontowana. Ponadto miejsce to otaczają piękne drzewa, które zachowały się z istniejącego tu niegdyś parku krajobrazowego w stylu angielskim.
Muzeum powstało w 120. rocznicę urodzin Henryka Sienkiewicza. Można tam zapoznać się z licznymi fotografiami rodzinnymi pisarza, pamiątkami osobistymi, a także – nie lada gratka dla wszystkich koneserów – unikatowym księgozbiorem, który zawiera pierwsze wydania dzieł Noblisty.
Na uwagę zasługują także obecne w Muzeum rekwizyty z ekranizacji filmowych jego dzieł oraz kolekcja XIX-wiecznych mebli.
Stała wystawa zawiera się w sześciu salach, które prezentują te mniej i bardziej znane aspekty życia i twórczości Henryka Sienkiewicza.

