Położony jest w województwie lubelskim, w polskiej części Polesia. Siedzibą parku jest miejscowość Urszulin. Powstał w 1990 roku. Park ma powierzchnię 9759,90 ha i otulinę o powierzchni 13702,77 ha. Ochroną ścisłą objęty jest obszar o powierzchni 116,58 ha, ochroną czynną – 8345,46 ha oraz ochroną krajobrazową – 1298,14 ha. Poleski Park Narodowy obejmuje rozliczne bagna, torfowiska, jeziora krasowe oraz kompleksy leśne. Obszar parku jest równinny i silnie podmokły. Niemal cały jego teren zajmują równiny torfowe.
Polesie jest namiastką tundry i lasotundry, najbardziej wysuniętą na południowy zachód Europy. Roślinność parku stanowią przede wszystkim gatunki charakterystyczne dla terenów podmokłych i bagiennych. Na terenie Poleskiego Parku Narodowego występuje około 1000 gatunków roślin naczyniowych. W tym 170 to gatunki rzadkie, 81 jest objętych ochroną gatunkową i 15 znajduje się w Polskiej Czerwonej Księdze Roślin. Nie brakuje tam elementów flory typowych dla dalekiej północy, do których należą relikty polodowcowe, takie jak: wierzba lapońska, brzoza niska, czy kosaciec syberyjski. Co ciekawe, w parku występują również rośliny charakterystyczne dla wybrzeży Atlantyku (wywłócznik skrętoległy, wąkrota zwyczajna) i rośliny stepowe z południa Starego Kontynentu. Owa mieszanka jest unikatem na europejską skalę.
Nie mniejszym bogactwem odznacza się fauna parku. Szczególnie różnorodny jest świat zwierząt bezkręgowych, typowych dla torfowisk – występują tam liczne gatunki rzadkie i reliktowe. Najbardziej interesującym kręgowcem Poleskiego Parku Narodowego jest natomiast żółw błotny, który nie występuje tak licznie w żadnym innym parku narodowym w Polsce. Nie mniej ciekawy jest tamtejszy świat ptaków, których obserwować można około 200 gatunków. Symbolem Poleskiego Parku Narodowego są żurawie, które nad wyraz chętnie wybierają torfowiska jako miejsce do życia i rozrodu. Są to najwyższe spośród żyjących w Polsce ptaków. Osiągają wysokość do 1,3 m oraz rozpiętość skrzydeł do 2,4 m.
Na terenie parku wytyczono 114 km szlaków. Każdego roku odnotowuje się tam odwiedziny około 41 tysięcy osób.
Zapamiętaj:
- Polesie to kraina geograficzna i historyczna, leżąca głównie na terytorium Białorusi i Ukrainy, a także częściowo Polski i Rosji,
- dawniej Polesie, oprócz Polaków, zamieszkiwali Białorusini, Ormianie, Ukraińcy i Żydzi,
- Polesie pojawia się w twórczości Józefa Ignacego Kraszewskiego, Elizy Orzeszkowej czy Marii Rodziewiczówny,
- pomysł objęcia ochroną części Polesia pojawił się jeszcze przed II wojną światową,
- największym miastem w okolicy Poleskiego Parku Narodowego jest Lublin.
Zobacz:
- Ośrodek Dydaktyczno-Administracyjny PPN oraz Ośrodek Ochrony Żółwia Błotnego,
- Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny,
- miejsca bitew koło Pieszowoli i Wytyczna,
- Bagno Bubnów i Bagno Staw,
- Dworek Kościuszki w niedalekiej Sosnowicy.
Zrób:
- wybierz się na spacer popularną ścieżką „Dąb Dominik”,
- znajdź wszystkie 7 wież widokowych, zlokalizowanych na terenie parku,
- wybierz się na przejażdżkę ścieżkami rowerowymi Eko-szlak „Urszulin-Perehod” oraz „Mietiułka”,
- spotkaj żółwie błotne,
- zatrzymaj się nad Jeziorem Rotcze.
Posmakuj:
- pieczonej gęsi,
- duszonej w miodzie kaczki,
- lokalnych ryb, głównie karasi,
- pierogów z farszem z ziemniaków, boczku i cebuli,
- zupy z owsa.
Kup:
- bilety na ścieżki przyrodnicze parku,
- bilety do muzeum,
- przewodnik po parku,
- mapę turystyczną,
- widokówki.




Jedna odpowiedź
Definitely, what a great blog and enlightening posts, I surely will bookmark your blog.Have an awsome day!