Położony jest w południowo-wschodniej Polsce, w województwie podkarpackim, w Bieszczadach Zachodnich, które są najbardziej na zachód wysuniętą częścią Karpat Wschodnich. Jest trzecim pod względem wielkości parkiem narodowym w Polsce i największym parkiem narodowym w polskich górach. Od wschodu i południa graniczy z Ukrainą, a w części zachodniej sięga do granicy słowackiej.
Został utworzony w 1973 roku, chociaż o ochronie polskiej części Karpat Wschodnich mówiło się już w połowie lat 50. ubiegłego stulecia. Powierzchnia parku wynosi obecnie 29201,06 ha. Warto jednak wiedzieć, że od momentu utworzenia parku czterokrotnie powiększano jego powierzchnię. Siedziba dyrekcji parku mieści się w Ustrzykach Górnych, natomiast Ośrodek Informacji i Edukacji Turystycznej znajduje się we wsi Lutowiska.
W logo Bieszczadzkiego Parku Narodowego widnieje wizerunek rysia. To właśnie na tym obszarze żyje większość polskiej, liczącej aktualnie około 200 osobników, populacji rysia. Na terenie parku żyją inne duże ssaki, w tym: niedźwiedź brunatny, żbik, żubr, jeleń szlachetny oraz wilk. Bieszczadzki Park Narodowy jest jedynym miejscem w Polsce, gdzie rysie i żubry mają okazję spotkać się w naturalnych warunkach. Na terytorium parku żyje łącznie 58 gatunków ssaków. Występują tam wszystkie polskie gatunki węży, włączając w to węża Eskulapa.
W parku wyodrębniono dwa piętra roślinno-klimatyczne: regiel dolny i połoniny. 80% obszaru Bieszczadzkiego Parku Narodowego zajmują naturalne lasy liściaste i mieszane, z bukiem, olszą szarą, jaworem, świerkiem i jodłą, z czego 15% uznaje się za drzewostany puszczańskie o charakterze pierwotnym.
Osobliwością parku są niezalesione grzbiety, nazywane połoninami. Rozciągają się one powyżej górnej granicy lasów, na wysokości 1150-1250 m n.p.m. Największą z nich jest Połonina Caryńska. Większość obszaru bieszczadzkich połonin objęta jest ochroną ścisłą.
Na terenie parku funkcjonują szlaki piesze, o łącznej długości 130 km, ścieżki rowerowe – około 50 km oraz szlaki konne o długości około 65 km.
Zapamiętaj:
- najwyższym szczytem polskich Bieszczadów jest Tarnica (1346 m n.p.m.),
- bieszczadzkie drzewostany bukowe w polskiej części Karpat znalazły się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO,
- Bieszczady, do okresu II wojny światowej, były gęsto zaludnione,
- w Bieszczadach żyje największa w Polsce populacja niedźwiedzia brunatnego,
- żyje tam drugie, największe stado żubrów na świecie.
Zobacz:
- Wieżę widokową na Jeleniowatym w Mucznem,
- Połoninę Caryńską, Wetlińską i Bukowską,
- pozostałości wsi Beniowa,
- Grobowiec Hrabiny w Siankach,
- Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”.
Zrób:
- zwiedź Plenerowe Muzeum Wypału Węgla Drzewnego w Mucznem,
- wybierz się na spływ kajakowy Soliną,
- zatrzymaj się na nocleg w najwyżej położonym bieszczadzkim schronisku – Chatce Puchatka,
- wybierz się na wycieczkę Bieszczadzką Kolejką Leśną,
- odwiedź Pokazową Zagrodę Żubrów.
Posmakuj:
- placków ziemniaczanych po bieszczadzku,
- pierogów z kaszą gryczaną,
- Hryczanek – kotletów z mięsa mielonego i kaszy gryczanej,
- gołąbków z ziemniakami,
- naleśników z jagodami.
Kup:
- foto-magnesy,
- zakładki do książek,
- krywulki łemkowskie,
- wino „Bieszczady”,
- jogurty z Sanoka.



