Położony jest w północno-zachodniej Polsce, w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim. Siedzibą dyrekcji parku jest miejscowość Charzykowy.
Park narodowy „Bory Tucholskie” został utworzony w 1996 roku. Obejmuje obszar 4.613,04 ha. W logo parku umieszczony został głuszec, siedzący na gałęzi sosny. W tle widoczny jest las i jezioro. Głuszec zwyczajny to ptak z rodziny kurowatych, który dawniej dość licznie zamieszkiwał tereny Borów Tucholskich. Niestety, na skutek działalności człowieka, gatunek ten zaczął stopniowo wymierać na tym obszarze. Ostatni osobnik głuszca został odstrzelony w roku 1975, w okolicach miejscowości Laska.
Teren parku podzielono na cztery obwody ochronne: Leśny Obwód Ochronny Bachorze (1 519.9811 ha), Leśny Obwód Ochronny Dębowa Góra (996.1124 ha), Leśny Obwód Ochronny Drzewicz (1 544.9606 ha), oraz Wodny Obwód Ochronny Struga Siedmiu Jezior (530.36 ha).
Obszary ochrony ścisłej stanowią 7% całkowitej powierzchni parku. Obowiązuje na nich zasada całkowitego nieingerowania przez człowieka w stan ekosystemów i składników przyrody. Niedozwolone jest tam zbieranie roślin i grzybów, a także poruszanie się poza znakowanymi szlakami turystycznymi.
83% ogólnej powierzchni parku stanowią ekosystemy leśne, natomiast 11% zajmują ekosystemy wodne. Na ekosystemy leśne „Borów Tucholskich” składają się głównie siedliska borowe (98%). Na terenie parku znajduje się 21 jezior.
Występują tam 42 gatunki ssaków, w tym 5 z rzędu owadożernych, 9 z rzędu nietoperzy, 2 z rzędu zajęczaków, 12 z rzędu gryzoni, 10 z rzędu drapieżnych, oraz 4 gatunki parzystokopytnych. Ochroną ścisłą objęto 10 gatunków, natomiast częściową 12.
Najliczniej reprezentowaną grupą zwierząt parku (wśród kręgowców) są ptaki. Wykazano tam obecność 130 gatunków, w tym 98 gatunków lęgowych.
W „Borach Tucholskich” występuje kilka gatunków inwazyjnych (obcych), wśród których na szczególną uwagę zasługują: norka amerykańska, jenot, oraz rak pręgowany.
Ośrodki turystyczne (Charzykowy, Swornegacie) znajdują się na obrzeżach parku, nad jeziorami. W Parku Narodowym „Bory Tucholskie” wytyczono liczne ścieżki edukacyjne, szlaki piesze oraz rowerowe. Rocznie odnotowuje się tam odwiedziny około 33 tysięcy turystów.
Zapamiętaj:
- nazwa parku pochodzi od historycznego kompleksu „Tuchler Heide” (Bory Tucholskie),
- należy do światowych rezerw biosfery UNESCO,
- w Borach Tucholskich można spotkać 42 gatunki motyli,
- tylko 2 z 10 obszarów ochrony ścisłej jest udostępnionych do zwiedzania (Małe Gacno, Kacze Oko),
- w parku można spotkać rzadkie gatunki roślin, tj. rosiczka, czy widłak.
Zobacz:
- Centrum Edukacji Przyrodniczej PN „Bory Tucholskie” w miejscowości Swornegacie,
- Zagrodę Pokazową Zwierząt, również w miejscowości Swornegacie,
- Muzeum Borów Tucholskich w Tucholi,
- Pomnik przyrody „Dąb Bartuś”, którego wiek oceniany jest na około 600 lat,
- Kręgi Kamienne w Odrach.
Zrób
- wybierz się na spacer po Jeleniej Wyspie, w pobliżu Tucholi,
- odpocznij nad Jeziorem Charzykowskim,
- wybierz się na wycieczkę kajakową po Brdzie,
- znajdź pomost w kształcie serca na jeziorze Gacno,
- odpocznij na Łąkach Józefowskich.
Posmakuj
- gęsiny, która uchodzi za regionalny przysmak „Borów Tucholskich”,
- placka ziemniaczanego z boczkiem i słoniną (szandar),
- kapuśniaka borowieckiego (szarpak),
- ziemniaków w mundurkach (kryle),
- budyniu z grzybów.
Kup
- bilety wstępu do PNBT,
- mapę parku,
- torbę z juty z logo Parku Narodowego „Bory Tucholskie”,
- widokówki z PNBT,
- znaczek z logo parku z agrafką.



