Portugalskie menu jest bardzo zróżnicowane i bazuje na kuchni śródziemnomorskiej. Ta zaś uważana jest za jedną z najzdrowszych na świecie. Sekret jej fenomenu stanowi podobno łączenie wysokiej jakości składników regionalnych – szczególnie warzyw, owoców morza, ryb oraz serów. Ich doskonały smak akcentowany jest poprzez przyprawianie potraw aromatycznymi ziołami. Wśród nich prym wiodą bazylia, rozmaryn, kolendra czy tymianek.
Omawiając śródziemnomorskie menu, nie sposób nie wspomnieć o kawie galao, będącej połączeniem espresso z dużą ilością mleka oraz o wspaniałych winach, zwłaszcza Porto i Madera.
Bacalhau à Brás
Jednym z najpopularniejszych dań kuchni portugalskiej jest Bacalhau à Brás, czyli solony dorsz, serwowany z cienkimi plastrami smażonych ziemniaków i cebuli. Całość zostaje obtoczona w jajku. Dla uzyskania lepszych doznań estetycznych i smakowych posiłek można na koniec przyozdobić oliwkami oraz pietruszką. Bacalhau à Brás to potrawa serwowana w większości portugalskich restauracji, a także często przygotowywana w domach.
Caldo verde
Kuchnia portugalska może pochwalić się także pysznymi zupami, wśród których króluje Caldo verde. Powstaje z mieszanki składników, takich jak oliwa, ziemniaki, kapusta galicyjska, a także, wedle uznania, czosnek, cebula i kiełbasa chouriço. Zupa ta serwowana jest najczęściej w towarzystwie kukurydzianego pieczywa broa, w ceramicznych miseczkach. Ze względu na bardzo lekką konsystencję, może być podawana zarówno przed głównym posiłkiem, jak i po nim.
Pastéis de nata
Flagowym deserem w portugalskim menu są Pastéis de nata – babeczki budyniowe z ciasta francuskiego. Wyglądają bardzo apetycznie, ale i niepozornie, jednak proces przygotowania nie należy do najłatwiejszych. Do ich przyrządzenia niezbędne są mleko, cukier, żółtka i mąka. Bywają podawane nie tylko w formie deseru, ale też na śniadanie, potrafią bowiem idealnie nasycić. Pastéis de nata z pewnością zamówić można w większości portugalskich cukierni, szczególnie w Lizbonie.
Pora na wpisanie degustacji powyższych specjałów na podróżniczą „to do list”.



