Dlaczego warto spróbować kuchni greckiej

Kuchnię Grecji, podobnie jak innych krajów śródziemnomorskich, wyróżnia bogactwo ziół oraz oliwa z oliwek. Na talerzach królują dania z jagnięciny, ryb i warzyw.

Szaszłyki jagnięce z grilla

Najbardziej rozpoznawalnym na świecie daniem kuchni greckiej są souvlaki – grillowane szaszłyki, zwykle z wieprzowiny, ale i kurczaka. Serwuje się je, podobnie jak gyrosy, z chlebem pita, cytryną, sosem, sałatką z pomidorów i cebuli oraz frytkami.

Souvlaki znano już w starożytności. Skąd to wiadomo? Z wykopalisk archeologicznych oraz z literatury, np. Iliady Homera.

Zapiekanka po grecku

Popularna potrawa, przyrządzona z mielonego mięsa, najczęściej jagnięciny, ziemniaków i bakłażanów pokrojonych w plastry, układanych warstwami. Polaną po wierzchu sosem beszamelowym i posypaną tartym żółtym serem moussakę, zapieka się, dopóki wierzchnia warstwa nie stanie się złocista i chrupiąca. Przyrządzana jest również w wersji wegetariańskiej. Jej odmiany pojawiają się w różnych krajach bałkańskich i bliskowschodnich.

Gołąbki w liściach winogron

Dolmades przypominają wyglądem miniaturki naszych rodzimych gołąbków, ponieważ ich nadzienie zawija się w drobne liście winogron. Farsz mięsny składa się zazwyczaj z jagnięciny; wegetariański – z gotowanego, przyprawionego ryżu. Mięsne dolmades serwuje się na ciepło z sosem; jarskie – na zimno, polane oliwą i sokiem z cytryny. 

Rodowód greckich deserów

Obwarzanki z sezamem i makiem – koulouri, pączki w miodzie lub syropie – loukoumades oraz lepiąca się od lukru baklava, trafiły do Grecji z krajów Bliskiego Wschodu. Są równie popularne na Bałkanach, jak i w krajach tradycyjnie muzułmańskich.

Kuchnia grecka ma wielowiekową tradycję, sięgającą starożytności. Na jej dania składają się proste, z reguły rodzime składniki. Jej specjalności zawojowały podniebienia smakoszy niemal z całego świata. Główną ich zaletą, obok walorów smakowych, jest korzystny wpływ na zdrowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Author picture

Nazywam się Łukasz. Podróżuję od 25 lat i odwiedziłem w tym czasie ponad 60 krajów na 5 kontynentach. Fotografuję, poznaję ludzi i opowiadam historie. Jestem pasjonatem Afryki i Polski, a jako Wiciędz z pochodzenia, mórz wszelakich. Lubię dobrą kuchnię i wino. Za namową rodziny, przyjaciół i znajomych, stworzyłem tą stronę aby podzielić się doświadczeniem i zachęcić do podróżowania po świecie. W realu, ale też wirtualnie.
Jeżeli jesteś podróżnikiem, pasjonatem podróży lub dopiero planujesz odkryć świat od zera, dołącz do mnie. Mam nadzieję, że to miejsce Ciebie zainspiruje i kiedyś spotkamy się gdzieś na końcu świata. Dziękuję i Zapraszam.

Bon Voyage!

Newsletter

Podobne posty: