Podstawy fotografii

Marzysz o robieniu pięknych zdjęć, ale nie masz pojęcia o fotografii? Chcesz zacząć swoją przygodę z fotografowaniem, ale nie wiesz, jak i kogo pytać? Chętnie przybliżę kilka pojęć, które musisz poznać, zanim sięgniesz po aparat.

Migawka

Migawka jest częścią obiektywu, odpowiadającą za to, jak wiele światła dostaje się do obiektywu oraz jak długo będzie padać ono na matrycę.

Czas naświetlania

Czas ekspozycji to czas otwarcia migawki w aparacie. Im dłużej jest ona otwarta, tym więcej światła trafia przez obiektyw na matrycę. Czas otwarcia migawki jest mierzony przeważnie w ułamkach sekund, rzadziej w pełnych sekundach. W przypadku fotografowania obiektów ruchomych np. bawiących się dzieci czas naświetlania musi być bardzo krótki – w przeciwnym razie zdjęcie nie będzie wyraźne. Zasadniczo nawet w przypadku fotografowania obiektów nieruchomych „z ręki”, krótszy czas naświetlania zdjęcia minimalizuje ryzyko uchwycenia ruchu ręki, który mógłby rozmyć zdjęcie.

Przysłona obiektywu

Przysłona jest częścią aparatu odpowiadającą za regulację ilości światła, która pada na matrycę światłoczułą. Konkretniej, jest to otwór w obiektywie, za pomocą którego możemy kontrolować, jak mocno doświetlone będzie zdjęcie. Składa się ona z dwóch nachodzących na siebie blaszek, tworzących otwór o zmiennej średnicy. Im mniejsza wartość przysłony, tym większy otwór przysłony i więcej światła padającego na zdjęcie.

Czułość ISO

Czułość ISO określa wrażliwość matrycy na światło. Ustawienie wysokiej czujności ISO pozwala na uzyskanie jasnego zdjęcia. Podczas słonecznej pogody wystarczy skorzystać z niskiej wartości ISO 100, natomiast po zmroku potrzebna będzie wyższa czułość np. ISO 800. Przy niskiej czułości obraz jest gładki, natomiast przy wysokiej, jego jakość jest gorsza, matryca generuje więcej szumu na zdjęciach.

Trójkąt ekspozycji

Trójkąt ekspozycji opisuje zależność między trzema parametrami: czasem ekspozycji, wartością przysłony i czułością ISO. Zmiana wartości jednego z tych parametrów pociąga za sobą konieczność zmiany pozostałych. Ilość możliwych konfiguracji przy takim samym oświetleniu jest naprawdę imponująca. Mimo że możliwe jest automatyczny ustawianie parametrów ekspozycji, poleca się, aby zwłaszcza na początku, ćwiczyć ich manualne ustawianie.

Znając podstawowe pojęcia dotyczące fotografowania, wykonasz wyraźne, odpowiednio doświetlone fotografie. Oczywiście, zanim udasz się w plener, przećwicz manualny dobór parametrów ekspozycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Author picture

Nazywam się Łukasz. Podróżuję od 25 lat i odwiedziłem w tym czasie ponad 60 krajów na 5 kontynentach. Fotografuję, poznaję ludzi i opowiadam historie. Jestem pasjonatem Afryki i Polski, a jako Wiciędz z pochodzenia, mórz wszelakich. Lubię dobrą kuchnię i wino. Za namową rodziny, przyjaciół i znajomych, stworzyłem tą stronę aby podzielić się doświadczeniem i zachęcić do podróżowania po świecie. W realu, ale też wirtualnie.
Jeżeli jesteś podróżnikiem, pasjonatem podróży lub dopiero planujesz odkryć świat od zera, dołącz do mnie. Mam nadzieję, że to miejsce Ciebie zainspiruje i kiedyś spotkamy się gdzieś na końcu świata. Dziękuję i Zapraszam.

Bon Voyage!

Newsletter

Podobne posty: