Podstawy czytania mapy

Jak korzystać z mapy, aby się nie zgubić

W czasach nawigacji satelitarnej umiejętność czytania papierowej mapy może wydawać się mało potrzebna. Do poruszania się w przestrzeni miejskiej faktycznie wystarczy smartfon. Jednak w lesie lub górach, gdzie miejscami brakuje zasięgu, nie pozostaje nic innego, jak sięgnąć po tradycyjną mapę. Przed jej zakupem warto zwrócić uwagę na datę jej wydania oraz na jakość papieru, z jakiego została wykonana, przy czym najtrwalsza będzie mapa laminowana.

Wybór mapy 

Kolejną istotną kwestią przy wyborze mapy jest skala. Skala oznacza stosunek długości na mapie do odpowiadającej jej długości w terenie. I tak na przykład, skala 1:100000 oznacza, że 1 cm na mapie odpowiada 100 000 cm w rzeczywistości, czyli 1 km w terenie. Jeśli zależy Ci na dokładności, postaw na mapę z dużą skalą, na której widoczna jest większa ilość szczegółów. Oczywiście warto wziąć także pod uwagę czytelność oznaczeń. Każda mapa posiada legendę, określającą sposób oznaczenia różnych rodzajów dróg, szlaków turystycznych, czy linii kolejowych oraz listę symboli, za pomocą których oznaczone są różnego rodzaju obiekty. 

Zorientowanie mapy

Aby odnaleźć swoje położenie na mapie, poszukaj punktów charakterystycznych w okolicy. Mogą nimi być np. przystanki, obiekty historyczne, pojedyncze domy, czy mosty. W lesie, gdzie o znalezienie takich punktów może być trudniej, wypatruj słupków leśnych. Orientowanie mapy według przedmiotów terenowych i form rzeźby terenu oraz według przedmiotów liniowych (drogi, linie kolejowe) jest alternatywą dla orientowania przy użyciu kompasu.

Zorientowanie mapy staje się o wiele prostsze, jeśli posiadasz kompas lub busolę. Wówczas wystarczy przyłożyć przyrząd do boku mapy i obracać nią tak długo, aż kierunek północny na mapie pokryje się z tym wskazywanym przez igłę magnetyczną. Przed wyjściem w teren warto przećwiczyć umiejętność orientowania mapy za pomocą kompasu w warunkach domowych.

Czytanie mapy to, wbrew pozorom, nie przeżytek. Poleganie na nawigacji satelitarnej może Cię zawieść, dlatego zwłaszcza podczas wędrówek leśnych i górskich miej ze sobą tradycyjną papierową mapę i kompas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Author picture

Nazywam się Łukasz. Podróżuję od 25 lat i odwiedziłem w tym czasie ponad 60 krajów na 5 kontynentach. Fotografuję, poznaję ludzi i opowiadam historie. Jestem pasjonatem Afryki i Polski, a jako Wiciędz z pochodzenia, mórz wszelakich. Lubię dobrą kuchnię i wino. Za namową rodziny, przyjaciół i znajomych, stworzyłem tą stronę aby podzielić się doświadczeniem i zachęcić do podróżowania po świecie. W realu, ale też wirtualnie.
Jeżeli jesteś podróżnikiem, pasjonatem podróży lub dopiero planujesz odkryć świat od zera, dołącz do mnie. Mam nadzieję, że to miejsce Ciebie zainspiruje i kiedyś spotkamy się gdzieś na końcu świata. Dziękuję i Zapraszam.

Bon Voyage!

Newsletter

Podobne posty: